archirama.pl

Współczesna architektura kreatywności. Bezosobowy open space kontra biurko w pszczelim ulu

Współczesna architektura biurowa to najczęściej stary nudny zestaw typu biurko w kubiku, czyli doskonały przepis na zabicie w pracowniku wszelkich przejawów kreatywności. Wśród projektów wnętrz biurowych pojawiają się jednak i takie, które sprawiają, że aż się chce pracować

Open Plan Office Space

Autor: nieznany lub nie podany (U.S. National Archives and Records Administration) [Public domain]

Stararchitekt, open space i tayloryzm

Kiedy na początku dwudziestego wieku amerykański architekt Frank Lloyd Wright projektował biurowiec The Larkin Administration Building w Buffalo w stanie Nowy Jork, chciał uzyskać bardziej ludzki efekt niż zdobywające w tamtym czasie coraz większą popularność inspirowane tayloryzmem otwarte biurowe przestrzenie. Wright był zwolennikiem architektury organicznej, zintegrowanej z potrzebami ludzi i przyrody, i w źle zaprojektowanej przestrzeni biurowej widział zagrożenie dla zdrowia psychicznego. Sam jednak postrzegał ściany jako narzędzie nienaturalnych i niepotrzebnych podziałów, przeszkodę w budowaniu poczucia wspólnoty. Nie przyszło mu do głowy, że dla przedsiębiorców te same ściany symbolizowały mniejsze zyski – w miejsce powstałych po ich usunięciu przestrzeni można było przecież wstawić kolejne biurka i maszyny, a dodatkowo zyskać możliwość nieustannej kontroli pracowników. Powstał istny biurowy panoptykon Benthama.

Pułapka otwartej przestrzeni we współczesnej architekturze biurowej

Pierwsze biura typu open space (otwarta przestrzeń) powstawały już na początku ubiegłego stulecia, lecz nie bez powodu kojarzymy je najczęściej z połową dwudziestego wieku – to wtedy zyskały największą popularność. Szybko znalazły też zagorzałych przeciwników, szczególnie wśród zmęczonych pracowników, którym na pomoc przyszła psychologia.

W 2011 roku psycholog Matthew Davis prześledził i podsumował ponad sto badań nad wpływem otwartej przestrzeni biurowej na produktywność i samopoczucie pracowników. Nieliczne pozytywne efekty traciły znaczenie w morzu negatywnych skutków zaobserwowanych przez badaczy.

Rozległe wnętrza typu open space okazały się niefunkcjonalne w porównaniu z bardziej tradycyjnymi wydzielonymi pokojami. Pracownicy doświadczali w nich wysokiego poziomu stresu, miewali poważne problemy z koncentracją (spadała więc produktywność). Dokuczały im brak prywatności i poczucie nieustającej kontroli, a także hałas. Co więcej, wyraźnie malała ich kreatywność, co w przypadku niektórych zawodów stanowiło poważny problem. Popularne od lat pięćdziesiątych wydzielanie mniejszych “komórek” przy pomocy tzw. kubików niewiele pomogło. (Więcej na ten temat można przeczytać w artykule Marii Konnikovej, The Open-Office Trap, The New Yorker, 2014.)

Zadowolony pracownik to dobry pracownik

Skoro źle zaprojektowane wnętrze może osłabiać koncentrację, efektywność i kreatywność, dzięki dobremu projektowi można osiągnąć odwrotny efekt. Niektórzy pracodawcy starają się o tym pamiętać i sięgają po nieraz zaskakujące rozwiązania. Najciekawsze wnętrza biurowe świata, począwszy od skromnej siedziby hiszpańskiego biura architektonicznego Selgas Cano, na fantazyjnych projektach wnętrz głównej siedziby firmy Google skończywszy, możemy obejrzeć na stronie boredpanda.com.

Siedziba firmy Selgas Cano, tzw. Silicon House, powstała w Madrycie w 2006 roku (autorzy: Jose Selgas, Lucia Cano). Budynek o opływowym kształcie, częściowo zanurzony w ziemi, usytuowany jest wśród drzew. Można je oglądać przez szklaną fasadę, przy której ustawiono biurka (wszyscy pracownicy siedzą przy oknie). Dzięki częściowo przeszklonemu sufitowi i szklanym ścianom we wnętrzu nie ma dużego zapotrzebowania na sztuczne światło. Zadbano też o potrzebę odpoczynku – przed budynkiem umieszczono niewielki taras.

Skromne biuro pracowni Selgas Cano sprawia przyjemne wrażenie, jak jednak zapewnić pracownikom podobny komfort w firmie, w której pracuje nie kilkanaście, lecz kilkaset osób?

Najlepsze biura na świecie? Spotkanie w balonie Google

Wnętrza siedziby głównej jednej z najbardziej znanych firm świata wyglądają jak połączenie placu zabaw z pokojem relaksacyjnym. Jeśli ich twórcom czegoś brakowało, to na pewno nie kreatywności.

Należące do Google budynki przy Amphitheater Parkway w miasteczku Montain View w Kalifornii na pierwszy rzut oka niczym się nie wyróżniają. Trzeba zajrzeć do środka, aby przekonać się o ich wyjątkowości. A wydaje się, że można tu znaleźć wszystko – od kolorowych nowoczesnych wnętrz biurowych po pokoje spotkań przypominające dziecięcą sypialnię (z biurkami w balonie, wagoniku kolejki górskiej lub w ogromnym pszczelim ulu).

Wiele z tych pomysłów ma służyć odpoczynkowi – zmęczony pracownik nie wpada na dobre pomysły. Ciche pokoje z pufami i fotelami, utrzymane w spokojnej kolorystyce i wypełnione roślinnością i naturalnymi materiałami (drewno, kamień), konkurują z kolorowymi salami muzycznymi, sportowymi i rekreacyjnymi. A zamiast nudnych schodów można od czasu do czasu wybrać ogromną zjeżdżalnię.

Umiejętne dostosowanie przestrzeni biurowej do potrzeby prywatności, wprowadzanie do wnętrz biurowych rozwiązań kojarzonych z przestrzenią domową, sięganie po naturalne materiały (drewno, kamień), naturalne światło i roślinność, wydzielanie przestrzeni rekreacyjnych i relaksacyjnych, w tym dobrze zaprojektowanych kuchni. Można odnieść wrażenie, że nudne biura odchodzą w niepamięć.

Autor: Joanna Jarzyna
Data publikacji: 29.11.2014 16:14

Dział Wnętrza spodoba się wszystkim, którzy jawią się jako esteci, przykładający uwagę do najdrobniejszych szczegółów aranżacji. Architektura wnętrz: prezentujemy projekty wnętrz, wyszukane pomysły na wnętrza. Wnętrza mieszkań i biur, które prezentują się dizajnersko i oryginalnie. W dziale Wnętrza każdy znajdzie propozycje dla siebie, prezentowane są różne style oraz nietuzinkowe dodatki do wnętrz, które pomogą odmienić zarówno mieszkanie, jak i biuro. Zaglądając do działu, możesz obejrzeć także filmowe wnętrza, jakie do tej pory dostępne były tylko z perspektywy kamery. Z działem Wnętrza poznasz nowoczesne wnętrza, a także projekty ogrodów, które będą idealne do małych mieszkań. Jeśli poszukujesz stylowych dodatków, nie mogłeś lepiej trafić, gdyż w dziale Wnętrza odnajdziesz mnóstwo dekoracji, które staną się dla Ciebie świetną inspiracją. Odwiedź nasz dział i uczyń swoje cztery ściany oryginalnymi.