archirama.pl

II linia metra. Zobacz wizualizacje stacji II linii metra

Warszawski ratusz zaprezentował wizualizacje stacji metra II linii. Jednak nie chodzi o budowany właśnie centralny odcinek II linii, a o dwa skrajne – zachodni i wschodni-północny, których realizacja planowana jest po 2014 roku.

Projekt stacji Księcia Janusza

Stacje zaprojektowano w stylu nowoczesnym

Fot: materiały prasowe

- Budujemy centralny odcinek II linii metra, ale planujemy też dalszy rozwój Warszawy. Dziś mamy już koncepcje projektów dla 6 dalszych stacji II linii metra i odcinków je łączących. Podobnie jak przy centralnym odcinku II linii metra, chcemy uzyskać na ich budowę środki unijne. Będziemy o to zabiegać - mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy.

Zobacz najciekawsze mosty w Polsce

Wykonawców projektów wyłoniono w konkursie. Są to Biuro Projektów Metroprojekt Sp. z o.o., które zaprojektuje 3 stacje dla odcinka zachodniego, czyli Wolska, Moczydło, Księcia Janusza oraz ILF Consulting Engineers Polska Sp. z o.o., projektant stacji odcinka wschodniego-północnego, tj. stacje Szwedzka, Targówek I i Targówek II. Konkurs składał się z dwóch części. Obejmowały one wykonanie Koncepcji Architektoniczno-Budowlanej I etapu realizacji odcinka zachodniego II linii metra w Warszawie (I część) oraz I etapu realizacji odcinka wschodniego-północnego II linii metra w Warszawie (II część). Oprócz stacji, projekty obejmują także m.in. tunele szlakowe, tory odstawcze i komory do zawracania pociągów.

W ocenie projektów koncepcyjnych (prac konkursowych) najważniejszą rolę grały koszty wykonania zgłaszanego projektu. Równoważne były walory konstrukcyjno-technologiczne i eksploatacyjne, rozwiązania architektoniczne oraz oddziaływanie inwestycji na środowisko. Istotne dla Warszawy jest także powiązanie nowych stacji z innymi środkami komunikacji publicznej, co w ocenie projektów również było brane pod uwagę.

Projektują 13 stacji

Kryteria oceny prac konkursowych kształtowały się następująco: Ostatecznie prace konkursowe złożyło 14 firm, z czego 5 prac dotyczyło I etapu realizacji odcinka zachodniego II linii metra, a 9 prac I etapu realizacji odcinka wschodniego-północnego II linii metra. Główne nagrody otrzymali:

dla odcinka zachodniego: Biuro Projektów Metroprojekt Sp. z o.o.

 dla odcinka wschodniego-północnego: ILF Consulting Engineers Polska Sp. z o.o.

Planowana lokalizacja stacji odcinka zachodniego II linii metra jest następująca:

- C8 (Wolska) – rejon skrzyżowania ulicy Płockiej z ulicą Wolską

- C7 (Moczydło) – rejon skrzyżowania ul. Górczewskiej z ul. Syreny

- C6 (Księcia Janusza) – rejon skrzyżowania ­ul. Górczewskiej z ulicą Księcia Janusza

Planowana lokalizacja stacji odcinka wschodniego–północnego II linii metra jest następująca:

- C16 (Szwedzka) – rejon skrzyżowania ulicy Strzeleckiej z ulicą Szwedzką

- C17 (Targówek I) – rejon skrzyżowania ulicy M. Ossowskiego z ulicą Pratulińską

- C18 (Targówek II) – rejon skrzyżowania ulicy Pratulińskiej z ulicą Trocką.

Wraz z budowanymi aktualnie siedmioma stacjami odcinka centralnego ratusz ma już gotową koncepcję w sumie dla 13 stacji II linii.

Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 21.09.2012 16:25

Dział Wnętrza spodoba się wszystkim, którzy jawią się jako esteci, przykładający uwagę do najdrobniejszych szczegółów aranżacji. Architektura wnętrz: prezentujemy projekty wnętrz, wyszukane pomysły na wnętrza. Wnętrza mieszkań i biur, które prezentują się dizajnersko i oryginalnie. W dziale Wnętrza każdy znajdzie propozycje dla siebie, prezentowane są różne style oraz nietuzinkowe dodatki do wnętrz, które pomogą odmienić zarówno mieszkanie, jak i biuro. Zaglądając do działu, możesz obejrzeć także filmowe wnętrza, jakie do tej pory dostępne były tylko z perspektywy kamery. Z działem Wnętrza poznasz nowoczesne wnętrza, a także projekty ogrodów, które będą idealne do małych mieszkań. Jeśli poszukujesz stylowych dodatków, nie mogłeś lepiej trafić, gdyż w dziale Wnętrza odnajdziesz mnóstwo dekoracji, które staną się dla Ciebie świetną inspiracją. Odwiedź nasz dział i uczyń swoje cztery ściany oryginalnymi.